Streszczenia Szczegółowe Popularnych Lektur Szkolnych od Gimnazjum do Liceum

Szybkie wybieranie streszczeń:   Dyskusje na forum:

"Czy Winicjusz może być przykładem dla współczesnego czytelnika ?"

        W dzisiejszych czasach ideałami bywają zazwyczaj gwiazdy show biznesu, sportowcy lub piosenkarze.Imponują oni ludziom charakterem, wyglądem i wdziękiem, czasami również umiejętnościami.Po przeczytaniu powieści Henryka Siennkiewicza pt. "Qvo vadis"  szczególnie zaimponował mi Winicjusz - patrycjusz rzymski.Dlatego postaram się potwierdzić tezę, iż Marek może być przykładem dla współczesnych czytelników.
   Po pierwsze dla tego młodego mężczyzny najważniejsze zawsze były dobra materialne i uprzyjemnianie sobie życia, ale Winicjusz zmienił się kiedy poznał Ligię.Zaczął inaczej postrzegać świat i ludzi.Mimo przyzwyczajenia do życia w bogactwie, dobra doczesne straciły dla niego znaczenie.Najważniejsza była Ligia i uczucie, którym ją darzył.
   Po drugie siostrzeniec Petroniusza nawrócił się, uwierzył i ofiarował się Bogu, gotów był także oddać życie za swoją ukochaną.Do konca szukał sposobuby ją uratować i nie tracił nadzieii.Zmienił się z dumnego poganina w wiernie kochającego chrześcijanina.
   Trzecim argumentem będzie to, że Marek wykazał się szczególnie silną wolą, gdy za wszelką cenę chciał byc z Ligią.Ten właśnie mężczyzna próbował zdobyć jej serce chociaż wiedział, że będzie musiał zmienić dla niej całe swoje życie, a mimo tego nie poddał się.Pokazał także ogromną odwagę i wytrwałość, co pomogło mu osiągnąć cel.Był w stanie wyrzec się wszytskiego, co dotychczas miało dla niego znaczenie.
   Po czwarte Winicjusz był bardzo przystojny, Sienkiewicz doskonale opisał jego wygląd : "Ramiona miał nagie, ozdobione obyczajem wschodnim dwoma naramiennikami upiętymi powyżej łokci, nizej starannie oczyszczone z włosów, gładkie lecz zbyt muskularne, prawdziwe ramiona żołnierza, stworzone do miecza i tarczy.Na głowie nosił wieniec z róż.Ze swymi zrośniętymi nad nosem brwiami, z przepyszmymi oczyma i smagła cerą był jakby uosobieniem młodości i siły." Winicjusz swoim wyglądem przykuwał wzrok wielu kobiet, które bez problemu zdobywał.Jednak przy Ligii zapominał o cechach zewnętrznych i skupiał się na charakterze.Choć dziewczyna zachwycała go także urodą, ważna była dla niego również jej dusza.
    Podsumowując powyższe argumenty twierdzę, że dowodzą one, iż Marek Winicjusz po przemianie jaką przeszedł ,mógłby być autorytetem dla współczesnych czytelników.Udowdonił, że dzięki odwadze, wytrwalości i szczerej miłości można stać się wspaniałym, zdolnym do wielkich czynów czlowiekiem.

0
Tags:
Jeśli pojawiły się

Jeśli pojawiły się jakieś błędy, albo literówki, to przepraszam. :D

paula23107, pt., 02/19/2010 - 22:34

Najnowsze odcinki wideokursu angielskiego na YoutubeWypracowania Użytkowników